Stypendia w dziedzinie kultury i sztuki

Komisja Stypendialna przy Wydziale Kultury i Sztuki przyznała stypendia kwartalnemiasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki w edycji maj 2019 (od 1 lipca do 30 września 2019 roku) następującym osobom.

ANNA DANIELCZYK

absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Ukończyła malarstwo na Wydziale Artystycznym tej uczelni. Pracę dyplomową w postaci cyklu obrazów zatytułowanych „Sensualis” przygotowała w pracowni prof. Kazimierza Cieślika, a graficzny aneks do dyplomu „Substantia” w pracowni dra Dariusza Gajewskiego. Malarka, abstrakcjonistka, portrecistka.

W 2015 roku uzyskała dyplom z arteterapii prowadzonej według autorskiej metody prof. Wiesława Karolaka na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi Interesuje się arteterapią jako dziedziną poszukującą łącznika pomiędzy psychologią   a kreacją obrazu.

W 2012 roku otworzyła Pracownię ONself Studio, którą promowała w latach 2013-2015 na targach w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach i Gliwicach oraz na konferencjach naukowo-metodycznych „Arteterapia, sztuka w terapii, rozwoju i edukacji” i „Arteterapia. Zdrowie poprzez sztukę” zorganizowanych przez Górnośląską Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości w Chorzowie. Swoją twórczość postrzega jako narzędzie terapeutyczne i kreacyjne, które doskonali w ramach działań pracowni ONself Studio. Prezentuje ją na targach branżowych takich jak „Bliżej zdrowia, bliżej natury” w Katowicach czy gliwickie targi „Natura-zdrowie”.

Brała udział w wystawach zbiorowych w Warszawie, Katowicach, Bielsku-Białej i wielu miastach Śląska. Uczestniczyła w kilku edycjach Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych organizowanych przez Galerię Bielską BWA. Swoją wystawę indywidualną zatytułowaną „Sensual Wildart” zaprezentowała w 2014 roku w Galerii Klakier w Katowicach.

ALEKSANDRA MAŁECKA

studentka IV roku Animacji społeczno-kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W trakcie studiów współtworzyła projekty animacyjne: „Spotkajmy się w IP!" i „Zaginiony Skarb Stańczyka". Od 2016 roku jest reżyserką działającego w Domu Kultury w Hałcnowie Teatru Animacji Lalki i Przedmiotu „eF", w skład którego wchodzi pięć odrębnych grup: Dziecięcy Teatr „eF", Teatr „eF" Junior, Młodzieżowy Teatr „eF" oraz Teatr Lalki i Przedmiotu „eF".

Wraz z zespołem stworzyła spektakle w konwencji czarnego teatru: „Hello, mr.Andersen", „Cyrk", „Malowane światłem", „Teo kaj amo", musical „Ania" oraz wiele innych przedstawień w różnych konwencjach teatralnych.

Nagradzana za reżyserię na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą, między innymi za spektakl „Helo mr. Andersen” na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalkowych w Równem (Ukraina 2017) i na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Amatorskich SUPRON (Węgry 2017), a także za widowisko „Malowane światłem" na Ogólnopolskim Spotkaniu Lalkarzy Lublin 2018 i Międzynarodowym Festiwalu Świat Bajkowych Cudów w Bielsku-Białej.

Wyreżyserowane przez nią spektakle były prezentowane na wielu prestiżowych festiwalach teatralnych, między innymi na Festiwalu Soukani Ostrow w Czechach, Ogólnopolskich Spotkaniach Lalkarzy w Chełmie, Ogólnopolskich Strzeleckich Spotkaniach Teatrów Lalek, Internationales Theaterfestival Bunte Bune Fellbach w Niemczech, Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, Międzynarodowym Festiwalu Sztuk w Budapeszcie czy Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym dla dzieci  i młodzieży w Stollbergu (Niemcy). Jest współorganizatorem Międzynarodowych Jesiennych Spotkań „Talizman Sukcesu"    w Bielsku-Białej.

W 2017 roku współtworzyła projekt „Malowane światłem" w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży wraz z Teatrem Miejskim Senftenberg gdzie prowadziła warsztaty i stworzyła spektakl. W tym samym roku zdobyła nagrodę główną za scenariusz i reżyserię w kategorii niekonwencjonalna i kreatywna propozycja filmowa na Festiwalu „Teo kaj amo" w Chinach.

Pdf
geoportal - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna