Muzyka na Zamku

Cykl koncertowy Muzyka na Zamku organizowany w zabytkowych wnętrzach Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej charakteryzuje się niepowtarzalnym nastrojem i obcowaniem z muzyką klasyczną poprzez różnorodne formy koncertowe. Organizowany 25 rok cieszy się ciągłą popularnością a różnorodność programów i wykonawców zapewnia stałą i wierną publiczność. Cykl ten przybiera różnorodne formy muzyczne takie jak koncerty znanych śpiewaków (Hubert Miska-tenor, Leokadia Duży, Elżbieta Towarnicka, Jadwiga Stepień, Yoshiko Hara-sopranistki) a także koncerty wspaniałych solistów instrumentalistów (Jerzy Sterczyński i Mirosław Herbowski-piańisci, Tomasz Strahl-wiolonczelista, Władysław Kłosiewicz-klawesynista, Kaja Danczowska-skrzypaczka, Aiko Tanaka-skrzypek, Kazimierz Moszyński i Henryk Błażej-fleciści, Krzysztof Pełech-gitarzysta, Jerzy Kosmala-altowiolista) oraz kameralne (Kwartet Śląski, Camerata Vistula, Studium Musicae Cracoviense, Kwartet Puzonowy NOSPR, Kwartet Wilanów).

 

Koncerty odbywają się w dowolny poniedziałek miesiąca wyłączając miesiące lipiec i sierpień, zawsze o godz.18.00. w sali koncertowej Muzeum Historycznego  w Bielsku-Białej, ul. Wzgórze16.

 

Bilety w cenie:

Bilet 15,00 zł

Bilet ulgowy 8,00 zł

dostępne w kasie Muzeum

przedsprzedaż: tydzień przed koncertem w kasie Muzeum

 

 

 

Muzyka na Zamku

 

21 października 2019 r, godz.18.00

 

Wykonawcy:

 

Dimitru Harea - fletnia pana

 

Ewa Bąk - forterpian

 

 

Słowo o muzyce:

 

Grażyna Durlow

 

W programie: 

 

P.Czajkowski, J.S.Bach, M.A Charpentier.

 

 

 

 

Dimitru Harea

Urodził się w Mołdawii, we wsi Isacova, 50 km od stolicy - Kiszyniowa. Po ukończeniu szkoły muzycznej w Orhei (1985) i Liceum Muzycznego w Tiraspolu (1990), rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Kiszyniowie w klasie fletni Pana. Studiował u znanego i cenionego w Mołdawii i Rumunii Prof. Iona Negura. Akademię ukończył w 1996r. Już w trakcie studiów, przez cztery lata, pracował jako nauczyciel w Szkole Muzycznej, w której uczył młodzież gry na fletni Pana. W tym czasie był także członkiem orkiestry ludowej Martisor, koncertując wraz z nią nie tylko w Mołdawii, ale także w Rumunii, na Łotwie i innych państwach Europy.

Dumitru Harea jest muzykiem, który oprócz doskonale opracowanych, popularnych i znanych utworów muzyki klasycznej, ma w swoim repertuarze również znane przeboje światowej muzyki rozrywkowej no i oczywiście utwory typowej rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej, często komponowanej specjalnie dla tego specyficznego instrumentu. Na fletni Pana gra od 12-tego roku życia. W roku 2000 po raz pierwszy odwiedził Poznań. Tutaj poznał swoją obecną żonę, Agatę i tutaj także zamieszkał.

W 2001 r. artysta wydał swoją solową płytę pt. „Muzyka Duszy”. Płyta zawiera najbardziej znane utwory klasyczne, wykonywane na fletnię Pana, z towarzyszeniem organów. Od samego początku pobytu w Polsce współpracuje z Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Gościnnie występuje ze słynnym zespołem Czerwone gitary oraz z zespołem muzyki cygańskiej Terno. Od paru lat współpracuje z Filharmonią Bałtycką i Jeleniogórską oraz z Akademią Muzyczną w Poznaniu. Koncertuje w całej Polsce i zagranicą m. in.: w Niemczech, we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Szwecji. W roku 2003 został współtwórcą zespołu Karpatia, z którym występował do roku 2007. Zespół specjalizował się w wyszukiwaniu i wykonywaniu muzyki ludowej Karpat. W 2007 r. Dumitru Harea zakłada swój zespół, Besarabia, z którym promuje muzykę ze swoich stron ojczystych, to jest Mołdawii i Rumunii.

Artysta również aktywnie promuje instrument, fletnię Pana, koncertując edukacyjne. Ma w swoim dorobku ponad 1000 takich koncertów, wykonywanych w szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski. Ten rodzaj promowania fletni Pana organizowany był m.in. przez takie biura koncertowe jak: ProSinfonika, Wielkopolskie Biuro Koncertowe, Pro Musica, Musica viva, MantaImpresariat, Art And Music, Mezzoforte, Filharmonia Jeleniogórska oraz agencje artystyczne Agencja Artystyczna Promocja i L'Arte. Od 2009 roku Dumitru Harea prowadzi ogólnopolskie warsztaty gry na fletni Pana, które odbywają się w Bielsko-Białej, zaś od roku 2011 w Lesznie w woj. wielkopolskim prowadzi pierwszą sekcję fletni Pana w Polsce.

 

 

 

 

Ewa Bąk

Pochodzi z Bielska-Białej. Tam ukończyła Liceum Muzyczne w klasie fortepianu. Studiowała w Wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Romualda  Sroczyńskiego. Uzupełniała swoje wykształcenie w zakresie interpretacji na letnich kursach, jak również  na kursach prowadzonych przez Guy Boveta, Herberta Wulfa, Oliviera Latry, Gerharda Weinbergera i Josefa Hofera. Ukończyła studium korepetycji wokalnej przy PWSM we Wrocławiu.

Po studiach wróciła do Bielska-Białej i zajęła się działalnością artystyczną i pedagogiczną. Tutaj wielokrotnie brała udział w koncertach organowych wykonując wszystkie dzieła J.S.Bacha w cyklu koncertów organizowanych przez kościół ewangelicki, a także występowała w innych koncertach organowych jako solistka i kameralistka.

Brała udział jako akompaniatorka w Kursie interpretacji Muzyki Operowej i Pieśni w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Koncertowała w różnych miastach Polski, a także za granicą: w Czechach, Niemczech, Austrii, Szwecji oraz w Belgii. Ma w swoim dorobku artystycznym również koncerty z chórami z Japonii i USA.

Nagrała płytę CD z muzykami Bielskiego Towarzystwa Muzycznego. Zajmuje się również kameralistyką zarówno na fortepianie jak i na organach. Współpracuje z wieloma solistami i wokalistami z Polski oraz zza granicy (Jadwigą Stępień, Jozefiną Puczową, Ann Margareth Nyberg, Józefem Fraksteinem i Marcinem Ciszewskim). Na stałe współpracuje z bielskimi chórami.

Została wyróżniona Żłotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Jest także kierownikiem artystycznym cyklu koncertów organowych w Bystrej Krakowskiej.

 

 

 

Grażyna Durlow

Niezwykłe zestawienie wykształcenia i zainteresowań: muzyk, oligofrenopedagog, terapeuta, nauczyciel akademicki i prezenterka. Absolwentka Wydziału Teorii Muzyki, Kompozycji i Rytmiki Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej. Doktorantka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Związana z Instytutem Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, Państwową Szkołą Muzyczną II st. im. I.Paderewskiego w Cieszynie a także z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Cieszynie. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”w Skoczowie, współpracuje programowo przy realizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il canto” w Cieszynie. Prowadzi festiwale i koncerty z udziałem najwybitniejszych artystów polskich i zagranicznych. Żyje z pasją – niezmiennie urzeczona i wierna muzyce, tańcowi, i… ukochanym książkom.

 

 

Następny koncert:

 

4 listopada 2019 r., godz.18.00

 

"O miłości solo i w duecie"

 

 Wykonawcy:

 

Joanna Korpiela-Jatkowska – sopran

 

Rafał Majzner – tenor

 

Agata Adamczyk – fortepian

 

W programie: pieśni i arie operetkowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś błąd
Pdf
Drukuj
Powrót
Na skróty
bip - Biuletyn Informacji Publicznej
e-skrzynka podawcza
zapytajprezydenta - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
BUDZET
Budżet obywatelski
 „Płatności online”  - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
RIT - Regionalne Inwestycje Terytorialne Subregionu Południowego
Pogoda i jakość powietrza
pomoc prawna
SPM
Konsultacje społeczne - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
geoportal - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
To jest aplikacja Webphone służąca do bezpłatnego dzwonienia do Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.