Od września zmiana systemu poboru opłat na obszarze strefy płatnego parkowania w Bielsku-Białej

Dodano: 13-05-2019
0427000164563defa549607829a8350d047ad9fe.jpg

13 maja w Urzędzie Miejskim miała miejsce prezentacja systemu parkomatów, jakie w drugiej połowie br. zostaną zainstalowane w Bielsku-Białej.

Strefa płatnego parkowania w Bielsku-Białej liczy 1001 ogólnodostępnych miejsc postojowych. Od momentu jej utworzenia w czerwcu 2015 r. opłaty za parkowanie w strefie pobierane są przez inkasentów parkingowych. Z dniem 1 września 2019 roku nastąpi zmiana systemu poboru opłat z uwagi na wprowadzenie na obszarze SPP 55 szt. parkomatów.

Przyjęte rozwiązanie umożliwi:
• wnoszenie opłat za postój bilonem lub bezgotówkowo,
• wnoszenie opłaty dodatkowej bezpośrednio w parkomacie,
• minutowe przeliczanie opłaconego czasu postoju,
• zakup biletu parkingowego w parkomacie poza godzinami funkcjonowania strefy płatnego parkowania.

Przyjęte rozwiązanie wprowadza istotne zmiany dla użytkowników parkingów tj.:
• obowiązek wniesienia opłaty za postój niezwłocznie po zaparkowaniu pojazdu w parkomacie (brak możliwości dokonania opłaty za parkowanie w terminie 14 dni),
• naliczanie opłaty dodatkowej niezwłocznie po stwierdzeniu faktu postoju pojazdu bez wniesionej opłaty parkingowej,
• brak możliwości dokonania opłaty za parkowanie u inkasentów parkingowych, przelewem bankowym bądź w kasie MZD.

Niezależnie od przyjętego rozwiązania, na obszarze strefy płatnego parkowania opłaty za postój pojazdów będzie można dokonywać również przy pomocy aplikacji mobilnych SkyCash oraz moBilet.

Nowe parkomaty wyposażone będą w kolorowy ekran, klawiaturę alfanumeryczną, zasilane będą autonomicznym układem złożonym z baterii solarnej i akumulatora oraz będą wyposażone w czytnik kodów kreskowych ułatwiający dokonywanie transakcji w urządzeniu.

geoportal - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna