„Ikary z Bielska-Białej”

pl_ikaryy.jpg

Trwają prace nad serią filmów pt: „Ikary z Bielska-Białej”, która jest podsumowaniem dotychczasowych edycji nagród Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury.  Seria przybliża sylwetki laureatów tej prestiżowej nagrody. Jest realizowana  w pięciu 30 minutowych częściach, opowiadających o kolejnych artystach nagrodzonych Ikarem. Filmy prezentują krótkie wypowiedzi laureatów lub ich sylwetki w charakterystycznych dla nich działaniach twórczych.

Filmy są realizowane w systemie HD z wykorzystaniem różnych technik animacyjnych. Autorzy łączą zdjęcia filmowe – sylwetki bielskich artystów, z przetworzonymi graficznie zabytkami miasta. Celem projektu jest zaprezentowanie miasta jako centrum kulturalnego, przyjaznego, intrygującego różnorodnością. Seria traktuje swych bohaterów z lekkim przymrużeniem oka.

Do tej porty zostały już zrealizowane trzy części filmu. Projekt „Ikary z Bielska-Białej” realizowany jest przez Stowarzyszenie Twórczego Rozwoju Miasto 2B.

Koordynatorem projektu jest Marek Luzar, producent i reżyser znany z realizacji filmu kinowego „Tryptyk rzymski”. W realizację projektu zaangażowany jest również Mirosław Sokół, dziennikarz i producent telewizyjny.

Marek LUZAR

Urodzony 5 luty 1962 w Krakowie. Od 1983 do 1988 studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Studiował w pracowni filmu animowanego prof. Jerzego Kuci. W 1988 dyplom na Wydziale Malarstwa - w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego. Zajmuje się malarstwem, grafiką, scenografią, fotografią, filmem i animacją. Jest reżyserem filmów animowanych, współrealizatorem programów telewizyjnych, dokumentalistą i reżyserem teatralnym. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą -między innymi we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA - prezentując rysunek, malarstwo, scenografię i fotografię. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, dwukrotny stypendysta Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, stypendysta Jana Pawła II w Rzymie, dwukrotny stypendysta Wolfsburg i Deutsch-Polnische Gesellschaft w Wolfsburgu. Nagrodzony Ikarem, nagrodą Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki za wydarzenie roku i nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego w uznaniu zasług dla kultury polskiej. Jest reżyserem, scenarzystą i scenografem filmu Tryptyk rzymski według poematu Jana Pawła II. Prapremiera kinowa filmu miała miejsce w Krakowie 9 marca 2007 roku. Marek Luzar aktualnie prowadzi własne studio filmowe - Luzart Studio Kraków.

www.marekluzar.art.pl

Pdf