Grand Rapids, USA

Grand Rapids, miasto w Stanach Zjednoczonych, w południowej części stanu Michigan, nad rzeką Grand.

Porozumienie:

Porozumienie o współpracy miast siostrzanych podpisano 22 października 1991 roku, a dotyczy ono:

• dalszego rozwoju przyjaznych stosunków na zasadach równości oraz obopólnych korzyści,
  • wymiany doświadczeń dotyczących rozwoju i zarządzania miastami,
  • rozwoju współpracy między miastami w: gospodarce, handlu, nauce, turystyce, edukacji, ochronie zdrowia, kulturze i sztuce.

Charakterystyka:

Największy w kraju ośrodek produkcji mebli (założony w 2. połowie XIX w.). Zakłady przemysłu samochodowego, maszynowego, elektromaszynowego, odzieżowego, obuwniczego, spożywczego. Węzeł komunikacyjny (kolejowy i drogowy). Port lotniczy. Uniwersytet.

• Populacja: 190000

Wydarzenia:

1. Podpisanie porozumienia o współpracy miast Bielska-Białej i Grand Rapids na zasadzie miast siostrzanych, 22.10.1991 r.
  2. Wymiana kulturalna i artystyczna pomiędzy obu miastami:
    1. pobyt w Bielsku-Białej zawodowego fotografa z Grand Rapids uwieńczony cyklem zdjęć naszego miasta i regionu
    2. występ pianisty bielskiego Janusza Kohuta w Grand Rapids oraz prezentacja filmów rysunkowych Marka Luzara
    3. występy w Grand Rapids Teatru Lalek BANIALUKA z Bielska-Białej
    4. wystawa prac bielskiego artysty Aleksandra Łabińca w Grand Rapids i pasteli Sandry Jackoboice w Bielsku-Białej
  3. Przyjazdy grup turystycznych z Grand Rapids do Bielska-Białej i Beskidów w latach 1992, 1993 i 1995
  4. Sfinansowanie przez stronę amerykańską miesięcznej praktyki dla czterech osób z Bielska-Białej w Grand Rapids
  5. Ufundowanie stypendium dla studenta z Bielska-Białej w wysokości 2000 $ przez businessmana polskiego pochodzenia z Grand Rapids
  6. Pomoc dla służby zdrowia i powodzian ze strony środowisk polonijnych w latach 1996 i 1997
  7. Udział delegacji władz miejskich Grand Rapids w obchodach 100-lecia Ratusza w Bielsku- Białej, październik 1997
  8. Uczestnictwo przedstawicieli Bielska-Białej w jubileuszu 150-lecia miasta Grand Rapids, kwiecień 2000
  9. Wizyta przedstawicieli Grand Rapids połączona z obchodami 10 rocznicy zawarcia Związku Miast Siostrzanych, październik 2001
  10. Udział młodzieży szkolnej w wystawie plastycznej "The Butterfly Project", której celem jest wykazanie związków kulturowych pomiędzy miastami siostrzanymi Grand Rapids USA - Bielsko-Biała - Polska, Omihachiman - Japonia, Perugia - Włochy, Ga District - Ghana. Zadaniem uczniów jest wykonanie pracy ołówkiem, a jej motywem głównym mają być motyle
  11. Kontynuacja udziału młodzieży ze szkół bielskich w "The Butterfly Project" w roku 2004.
  12. Wymiana wydawnictw miejskich pomiędzy urzędami Grand Rapids i Bielska-Białej
  13. Wizyta w Bielsku-Białej burmistrza Grand Rapids George'a Heartwella z żoną Susan w towarzystwie 20osobowej grupy z siostrzanego miasta z USA, którzy uczestniczyli w obchodach Dni Bielska-Białej oraz spotkali się z przedstawicielami naszego miasta reprezentującymi szkolnictwo wyższe i średnie, business, służbę zdrowia, kulturę i harcerstwo, 3-7.05.2005 r.
  14. Pobyt w Bielsku-Białej Dana Wattsa amerykańskiego fotografika z Grand Rapids, który wygrał konkurs na dekorację budowanego w tym mieście hotelu sieci JW. Marriott zdjęciami wykonanymi w miastach i regionach siostrzanych (Grand Rapids ze stanu Michigan w USA oprócz Bielska-Białej ma je we Włoszech, Ghanie, Japonii i Meksyku), wrzesień - październik 2006 r.
    Zobacz kilka ujęć wykonanych przez Dana Wattsa w Bielsku-Białej
  15. Udział polskiego pianisty urodzonego w Bielsku-Białej, na Koncercie Miast Siostrzanych w październiku 2008r.
  16. Wysyłka tkanin bielskich artystów i rzemieślników na West Michigan Quilter’s show - październik 2010
  17. Koncert amerykańskiego pianisty Giuseppe Lupisa w bielskiej Szkole Muzycznej w październiku 2010r.

Pdf
zima w miescie 2018 - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna