Frydek-Mistek, Czechy

Frydek-Mistek, miasto w północnej części Republiki Czeskiej. Główny ośrodek przemysłowy i turystyczny Beskidu Śląsko-Morawskiego.

Porozumienie:

Umowa o wzajemnej współpracy zawarta została 14 lipca 1999 roku. Strony podpisujące umowę potwierdzają w niej wolę:

• nawiązania i rozwijania stosunków przyjacielskich między obywatelami obu miast, organami samorządowymi oraz innymi instytucjami,
  • rozwijania współpracy w zakresie gospodarki, turystyki i sportu oraz kultury i sztuki
  • podtrzymania stosunków dobrosąsiedzkich pomiędzy naszymi krajami.

Charakterystyka:

Naturalnym centrum regionu beskidzkiego jest Frydek-Mistek, którego historia sięga do XIII stulecia. Miasto powstało z połączenia dwóch historycznie samoistnych miast - Mistka, leżącego na morawskiej stronie rzeki Ostrawica i Frydka, który znajduje się już na Śląsku. Zarówno Frydek jak i Mistek przez stulecia rozwijały się samodzielnie. Po drugiej wojnie światowej, od roku 1943, oba miasta złączone zostay czasowo, by siedem lat później połączyć się definitywnie.

Okręgowe miasto Frydek-Mistek ( Urząd Okręgowy http://www.oku-fm.cz ) leży w północno-wschodniej części Moraw 290 m nad poziomem morza, na skrzyżowaniu rzek Ostrawicy i Morawki, która tworzyła historyczną granicę między Morawą i Śląskiem. Jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturowym i sportowym czeskiego Podbeskidzia.

Przez miasto przebiega międzynarodowa droga E462, łącząca wschód i zachód Europy, która przecina tutaj drogę i linię kolejową z Ostrawy do Parku Krajobrazowego w Beskidach. W obrębie 20 kilometrów od miasta znajdują się także lotniska w Mosnowie, Ostrawa i graniczne przejścia z Polską. Nieco bardziej odległa jest granica ze Słowacją, oddzielona od Frydka-Mistka masywem Beskidu Morawsko-Śląskiego, który wznosi się bezpośrednio za granicami miasta.

• Strona miasta: http://www.frydekmistek.cz

• Lokalizacja
    • Szerokość geograficzna 49° 41' Północ
    • Długość geograficzna 18° 20' Wschód

• Populacja: 65000

Wydarzenia:

1. Wizyta w Bielsku-Białej przedstawicieli władz miasta Frydka-Mistka - czerwiec 1999
  2. Podpisanie we Frydku-Mistku umowy o wzajemnej współpracy, 14.07.1999 r.
  3. Spotkanie we Frydku-Mistku w sprawie utworzenia euroregionu „Beskidy”, wrzesień 1999 r.
  4. Wizyta delegacji z Frydka-Mistka w Bielsku-Białej związana z podpisaniem umowy o współpracy pomiędzy powiatem Bielsko-Biała i powiatem Frydek-Mistek -  październik 1999 r.
  5. Wspólne coroczne uczestnictwo na targach turystycznych w Brnie, Pradze, Bielsku-Białej i Żylinie w ramach wspólnego stoiska „Beskidy bez granic”
  6. Promocja walorów turystycznych miasta Frydek-Mistek w ramach stoiska Miast i Regionów Zaprzyjaźnionych z Bielskiem-Białą na targach MTT Beskidy w dniach 17-19.05.2002. Udział w seminarium – „Turystyka Narzędziem Wspierania Integracji Europejskiej”
  7. Udział delegacji z Frydka-Mistka w 1. Festiwalu Miast Partnerskich w Bielsku-Białej w dniach 24-26 czerwca 2005 r. oraz tamtejszego zespołu folklorystycznego „Ostravica” w programie artystycznym i tenisistów czeskich w turnieju organizowanym w ramach Festiwalu.
  8. Udział delegacji z Frydka-Mistka w 2. Festiwalu Miast Partnerskich w Bielsku-Białej w dniach 10-11 czerwca 2006 r. wraz z występami „Kapeli Frydeckiej”. Na 3. Festiwalu Miast Partnerskich w 2007 r. odbył się koncert tamtejszej orkiestry dętej. Przedstawiciele  Frydka-Mistka brali też udział w kolejnych festiwalach w latach 2008, 2009 i 2010.
Pdf
zima w miescie 2018 - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna