Powstaje największy mural w Bielsku-Białej. Kozica spojrzy na miasto z 33-metrowego bloku

Dodano: 18-06-2015
18f24f34f53c51bbb42fb2c5fb9bd44fe97158f6.jpg

Trwają prace nad największym muralem w Bielsku-Białej pt. „Kozica”, który powstaje na ścianie 10-piętrowego bloku mieszkalnego przy ul. Morskie Oko 23.

Autorką muralu jest bielszczanka – Ilona Krieser, której projekt został wybrany spośród 34 innych propozycji nadesłanych na konkurs przez artystów z Polski i z zagranicy. Artystka zaproponowała iluzjonistyczny, a zarazem minimalistyczny mural z kozicą stojącą nad oblodzonym urwiskiem skalnym. Tatrzańska kozica już wkrótce będzie spoglądać na bielszczan, przechodniów i ruchliwą przelotową aleję Andersa ze szczytu wysokiej ściany.

Ilona Krieser jest bielszczanką, absolwentką edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w Instytucie Sztuki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest również wielką pasjonatką gór – często w wolnych chwilach wybiera się na górskie wyprawy zdobywając kolejne szczyty w polskich górach. Artystka posiada doświadczenie w pracach artystycznych na wysokościach. Mural zostanie zrealizowany do końca czerwca. Przy jego tworzeniu autorce pomaga Jarosław Mączka. Wykonanie muralu częściowo sfinansowane jest przez Karpacką Spółdzielnię Mieszkaniową, partnera projektu.

„Kozica” będzie jednym z trzech murali, jakie powstaną dzięki tegorocznej, drugiej już edycji projektu „oBBraz miasta #2”. Pozostałe murale pojawią się do końca sierpnia na ścianach budynków w centrum Bielska-Białej. Do ich realizacji zostali zaproszeni artyści mogący pochwalić się już wieloma miejskimi realizacjami malarskimi. NeSpoon – artystka światowego formatu, wykona na jednej z bielskich ścian charakterystyczny dla jej stylu koronkowy mural. Z kolei Marcin „Malik” Malicki – artysta z Bielska-Białej – namaluje postać współczesnego człowieka zafrasowanego problemem… znikających z miast wróbli.

Przypomnijmy, iż w pierwszej odsłonie projektu w 2014 roku, artyści zrealizowali na ścianach bielskich kamienic i murze oporowym trzy murale: „Pasterza”, „Sowę” i „Sztukę dla lepszego życia”.

Projekt „oBBraz miasta #2” jest współfinansowany z budżetu Gminy Bielsko-Biała. Organizatorami projektu są Fundacja Galerii Bielskiej i Galeria Bielska BWA. Kuratorem jest Justyna Łabądź. Partnerami: Karpacka Spółdzielnia Mieszkaniowa, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Bielsku-Białej i Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej.

fot. Ilona Krieser „Kozica” - wizualizacja