Powiadomienie dotyczące ryzyka przekroczenia wartości dobowej 150 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu

Dodano: 18-01-2019
c14241a7b62fc782ac80650579c5a45c1c596a7f.jpg

Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie  powiadamia, że 19.01.2019 r. w aglomeracji górnośląskiej, aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, wodzisławskim, bieruńsko-lędzińskim, bielskim, cieszyńskim, żywieckim prognozowane maksymalne stężenia dobowe pyłu zawieszonego mogą przekraczać poziom 150 μg/m3, a lokalnie również poziom 200 μg/m3, a 20.01.2019 r. dodatkowo w powiecie gliwickim, pszczyńskim i w Bielsku-Białej.

Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.

Zalecane środki ostrożności: osoby chore, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu; pozostałe osoby powinny ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu.