play nudgeBackwards nudgeForward pause stop mute volumeDown volumeUp

Pokaz Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w Zlinie w Czechach

Dodano: 25-07-2017
df6186a87db7995b20dbfb9d858572baf0e49626.bin

Po raz pierwszy zbiory Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA pokazywane są poza granicami Polski. W maju br. wystawa zatytułowana „Na druhé straně (zrcadla) / Po drugiej stronie (lustra)” eksponowana była w Regionalnej Galerii Sztuki w Igławie. Od 27 lipca prezentowana będzie w Regionalnej Galerii Sztuki w Zlinie, we wschodnich Morawach.

„Kilka wybranych do wystawy wątków rozwija jej główną ideę, z jednej strony nawiązującą do słynnej powieści Lewisa Carrolla i surrealistycznych odniesień, a z drugiej – do pojęcia lustra jako symbolicznego portretu czy autoportretu. Jednocześnie, prezentacja sztuki stworzonej przez artystów jednego kraju w kraju sąsiednim, jest takim spojrzeniem na drugą stronę, próbą zrozumienia i poznania spraw, którymi zajmują się zwykle młodzi ludzie. Autorzy prezentowanych prac to pokolenie urodzone w latach 70., 80. i 90. XX wieku, z wyjątkiem kilkorga artystów urodzonych w latach 50. lub 60. Wystawa w Igławie eksponowana była w renesansowej kamienicy zaadaptowanej na galerię sztuki, gdzie współczesne malarstwo ciekawie współgrało z architekturą, zwłaszcza bogato malowanymi stropami. W Zlinie, mieście zbudowanym według modernistycznych planów Tomasa Baty, obrazy oglądać można w budynku nr 14 Instytutu Baty w dawnym  kompleksie fabryki butów” ─ mówi Agata Smalcerz – dyrektor Galerii Bielskiej BWA, kuratorka wystawy.

Wystawę „Na druhé straně (zrcadla) / Po drugiej stronie (lustra)” tworzy 80 obrazów powstałych po 2000 roku i jedna wideoinstalacja. Tematyka prac dotyka takich problemów, jak ciało, uczucie, płeć, rytuał, twórczość, konsumpcja, transcendencja, wszechświat, terytorium. Większość z nich to przedstawienia figuratywne i wielobarwne, ale wśród nich spotkać można dzieła abstrakcyjne, monochromatyczne, powściągliwe w formie. Wśród autorów prezentowanych obrazów są m.in.  Rafał Borcz, Agnieszka Brzeżańska, Robert Bubel, Jakub Ciężki, Martyna Czech, Jan Dziaczkowski, Dariusz Fodczuk, Michał Gątarek, Teresa Gołda-Sowicka, Paweł Jarodzki, Ewa Juszkiewicz, Bartosz Kokosiński, Wojciech Kubiak / Lidia Krawczyk, Jarosław Modzelewski, Artur Przebindowski, Małgorzata Rozenau, Wilhelm Sasnal, Leon Tarasewicz, Jerzy Truszkowski i Antek Wajda.

Pokaz Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w Zlinie potrwa do 24 września br.  Ekspozycja towarzyszy ważnemu przeglądowi współczesnej sztuki czeskiej pod nazwą Nový zlínský salon 2017. W tym roku temat salonu to pytanie: „Jak vypadá současný obraz?” / „Czym jest współczesny obraz?”.

Wybrane dzieła z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, która obecnie liczy  934 prace, pokazywane były już kilkakrotnie na wystawach w macierzystej galerii, a także w Polsce: w Kaplicy Pałacowej w Koszęcinie („Miejsce dla sztuki, 2015), Galerii Manhattan w Łodzi („Ideo-ramy egzystencji", 2013), Teatrze Sztuk Sektor Sztuki w Jaworznie (z cyklu Art. Tranzyt, 2012).